Menstruace je věda…?

Menstruace je téma, které hýbe společností. Je to sice normální věc, ale provází ji tabu ohledně pomůcek. Právě menstruační pomůcky jsou zcela běžnou součástí života mnoha žen, a proto by se o nich měl mluvit zcela otevřeně. Najdete reklamy na vložky i tampony a to v tisku i televizi, ale co se týče jejich vlastností, o nich se příliš nemluví. Nemluví se hlavně o alternativách klasických vložek a tamponů, které jsou obrovským problémem pro životní prostředí.

žena v kalhotkách

Drahé a neekologické
Ekologie je téma, se kterým se setkali v posledních pár letech asi všichni. Je celá řada věcí, které ekologii škodí, a jsou to věci, které mnoho lidí používá dnes a denně. Ano, patří mezi ně i menstruační pomůcky. Vložky a tampony obsahují příměsi plastu, takže se ve volné přírodě určitě nerozloží. Musí se spalovat a to je právě problém, který je potřeba také začít řešit. Existují náhrady, o kterých se ale v mainstreamu moc nedozvíte. Jde o

  • Kalíšky
  • Kalhotky

Kalíšky jsou skvělou volbou pokud jste zvyklá na tampony. Nejsou ale příliš vhodné pro mladé slečny, které teprve začínají menstruovat. Používají se stejně jako tampon, jen se po použití nevyhodí ale vylejí a mohou se používat znova. Občas je potřeba kalíšek dezinfikovat vyvařením ve vodě, což jsou důvody, proč tolik žen odmítá tuto variantu.

vložky a tampony

Existují české menstruační kalhotky Myfemini, které fungují obdobně jako vložky, jen jsou to kalhotky a po použití se rovněž perou. Nejde o nic nehygienického. Jen si vzpomeňte na to, co všechno už jste v pračce prali. Kalhotky se dají používat opakovaně, a díky tomu neprodukujete žádný odpad navíc. Jejich pořizovací cena je sice trochu vyšší, ale jsou pohodlné, pojmou všechny tekutiny i zápach a koupíte je v několika barvách a střizích. Oproti jiným výrobcům české kalhotky nejsou jen černé s vysokým pasem, ale i krajkové.