Bezpečnost za volantem


Jízda autem je někdy jako adrenalin. I když se snažíte řídit co nejohleduplněji, vždycky se může najít někdo kdo si myslí že je pánem silnic, a narazí do vás. Někdy je na vině nedostatek intelektu a slušnosti, někdy zdravotní indispozice. Problémy mohou způsobovat i technicky nezpůsobila vozidla, kterých se na českých silnicích také najde víc než dost. A dalším problémem je počasí, které je nevyzpytatelné a které nám také může způsobit mnoho problémů za volantem.

brýle pouzdro

Většina řidičů nerada jezdí za deště nebo za tmy. Viditelnost bývá nižší, a při dešti bývá i problém s delší brzdnou dráhou, což si ne každý motorista uvědomuje. Velice nebezpečné je jezdit když je náledí a nebo sníh, protože ani s nejlepšími zimními pneumatikami nemusí být vaše jízda bezpečná. Stačí troška neopatrnosti a problém je na světě. Někdy se člověk může snažit sebevíc a prostě na ledovce nebude moct jet.

Jízda ve tmě má také svá specifika. Mnoho vozidel už má dnes asistenční systémy takže včas začne samo brzdit když zjistí pohyb v okolí vozovky. Ne každý má ale moderní auto, které mu pomůže hlídat pohyb u cesty. Někdy na silnici potkáme neosvětleného člověka který jede na kole bez světel a v tmavém oblečení, někdy zase potkáme někoho kdo jde pěšky a někdy na silnici potkáme i zvěř. Zareagovat i když člověk jede pomalu je otázka zlomku vteřiny, a tak často dochází ke kolizi.

řízení auta

Viditelnost je zkrátka v noci nižší, a to by si měli uvědomovat nejen řidiči, ale hlavně ti, co se na vozovce pohybují mimo vozidlo. Řidiči by se měli vybavit a nosit při řízení polarizační brýle pro řidiče do tmy, které pomáhají zvyšovat viditelnost i za úplné tmy. Díky tomu včas uvidíte i neosvětleného člověka, a nebo nějakou zvěř, která se pohybuje v příkopě a nikdy nevíte, kdy vám vběhne pod auto. Zvyšte svou bezpečnost za volantem.