Fotovoltaika pro váš rodinný dům


V rámci snížení spotřeby energií v domácnostech a zároveň snížení vypouštění emisí do ovzduší připravuje Ministerstvo životního prostředí pro spotřebitele různé druhy dotačních programů. Program Nová zelená úsporám se mimo jiné týká i dotací na zřízení fotovoltaiky. Může jít o solární ohřev vody pomocí FVE – program se nazývá Nová zelená úsporám Light, a týká se domácností s nízkými příjmy. To znamená zejména seniorů a domácností, které pobírají příspěvek na bydlení. Žádost mohou vlastníci nemovitostí podávat do konce roku 2024. Příspěvek na FVE může činit až 90 tisíc korun a může být vyplacen zálohově.

Instalace solárních panelů

Od 15. února 2024 byly provedeny změny v podpoře fotovoltaiky v programu NZÚ:

  • Při instalaci fotovoltaiky bez zateplení RD můžete čerpat dotaci až 160 tisíc korun.
  • Za instalaci fotovoltaiky v kombinaci se zateplením, se započtením bonusů 40 tisíc, dosáhnete na dotaci ve výši až 200 tisíc korun.
  • Dotace až 125 tisíc na tepelné čerpadlo s ohřevem vody, připojené na fotovoltaiku
  • Nově bonus za FVE, která zajistí ohřev vody, a to ve výši 10 tisíc korun
  • Změna jednotkové výše dotace na FVE:

o základní podpora 35 tisíc nebo 60 tisíc korun při využití tepelného čerpadla

o za 1 kWp instalovaného výkonu – 8 tisíc korun

o za 1 kWh el. akumulačního systému – 8 tisíc korun

Fotovoltaické panely na venkovském domě

Návratnost investice do fotovoltaiky závisí vždy na konkrétních podmínkách a okolnostech. Obecně lze říct, že se pohybuje mezi 5-7 lety. Elektřinu využijete na provoz spotřebičů ve své domácnosti a také na dobíjení elektroauta; přebytky vám mohou ohřívat vodu, anebo si je uložíte do fyzické baterie na později. U některých dodavatelů je možné si uložit energii i ve virtuální baterii. Žádost lze podat až do konce roku 2030. Nárok na dotaci mají stavebníci a majitelé nového rodinného domu i vlastníci stávajících nemovitostí. Přáli byste si FVE instalovat a nevíte si rady? Naše společnost JOYCE ENERGIE vám poskytne komplexní řešení. A to od individuálního návrhu fotovoltaické elektrárny, až po stavbu včetně optimalizace spotřeby i výroby. Vyřídíme také veškerou administrativu, a navíc vám zajištění dotace smluvně garantujeme. Následně pro vás zajistíme servis i případné rozšíření elektrárny o další panely. Zda se vám investice do fotovoltaiky vyplatí, se můžete dovědět snadno. S námi můžete získat přístup k fotovoltaické kalkulačce a po vyplnění krátkého dotazníku vám naši špičkoví experti spočítají náklady a také to, jak rychle se vám tato investice vrátí.