S čištěním kanalizace si amatér neporadí

Zanesený odpad v domácnosti nebývá žádným výjimečným jevem. Většina z vás se alespoň jednou v životě setkala s tím, že vám neodtékal kuchyňský dřez, odpad z koupelnové vany nebo z toalety. Jestliže se jedná o běžné situace malých rozsahů, kdy stačí použít gumový zvon nebo do odpadu nasypat hydroxid sodný, o nic nejde a poradíte si sami. Ne vždy ale toto řešení zabere, a tehdy pak přichází na řadu profesionál.

poklop kanálu

Instalatéři vyjíždí na čištění odpadů v rámci havarijního servisu i v noci a o víkendech, některé situace nesnesou odklad, zejména tam, kde se pohybují malé děti a senioři, ale stává se, že instalatér na místě konstatuje problém až v kanalizaci. Zanesené kanalizace nejsou sice tak časté, ale jestliže se tento problém vyskytne, je nutné jednat okamžitě, protože může zasáhnout i celé bloky domů a části ulic. Ve hře jsou mimo jiné i zdravotní důvody, protože v kanalizaci se rozmnožují patogenní mikroorganismy a mohlo by tu dojít k lokálnímu rozšíření infekčních chorob.

kočka u kanálu

Instalatéři na čištění kanalizace používají speciální metody a zařízení, jimiž nebývají amatéři vybavení, nepřipadá tedy v úvahu, že by si aktivní kutil s tímto problémem poradil s běžným ručním či elektrickým nářadím. Čištění kanalizace se provádí tlakovou vodou anebo mechanicky pomocí frézovacích nástrojů. Je zde nutná přítomnost velké fyzikální síly, protože uvnitř potrubí bývají nanesené kameny, bahno, písek, popadané větve a propletence kořenů stromů, které tam mohou prorůstat skrze poškozené betonové skruže.

Čištění kanalizace také provází zápach a výskyt nebezpečných bakterií, proto se musí provádět v ochranném oděvu a se značnou dávkou šikovnosti a obezřetnosti. Kanály nejsou zkrátka prostředí příznivá pro pobyt člověka tak, jak je tomu ve volné přírodě, zde se navíc můžete potkat i s hlodavci (potkany), a ti dovedou nepřipraveného jedince i velmi nepříjemně zaskočit.